ZESPÓŁ CHRONICZNEGO ZMĘCZENIA
PROBLEMY ZDROWOTNE
Zespół chronicznego zmęczenia (chronic fatique syndrome – CFS):
Niewytłumaczalne zmęczenie, które nie ustępuje po odpoczynku i utrzymuje się ponad 6 miesięcy.
To stałe lub nawracające uczucie zmęczenia (zarówno fizycznego, jak i psychicznego), które jest nasilone do tego stopnia, że dominuje nad innymi objawami. Towarzyszą mu obniżenie nastroju, zaburzenia pamięci i koncentracji.
Współistniejącymi objawami mogą być:
- ból gardła,
- bolesne i powiększone węzły chłonne, zwłaszcza szyjne i pachowe,
- bóle mięśni i stawów (ale bez cech zapalenia i obrzęków),
- bóle głowy, ale o innych charakterze niż bóle, które pojawiały się dotychczas,
- złe samopoczucie po wysiłku, utrzymujące się ponad 24 godziny,
- zaburzenia snu.
Przyczyny
Problem może być wywołany czynnikami immunologicznymi, czyli związanymi z układem odpornościowym człowieka, np. alergiami i infekcjami, z zaburzeniami metabolizmu kwasu mlekowego w mięśniach, ale przede wszystkim z bardzo często bagatelizowanym niedoborem składników odżywczych.
Najbardziej narażone są osoby aktywne, żyjące w ciągłym biegu. Przewlekły stres i duża aktywność zawodowa wymagają od organizmu ogronych nakładów energii. System nerwowy pracuje prawidłowo tylko wtedy, kiedy na talerzu znajdują się codziennie odpowiednie ilości składników odżywczych, zabezpieczających funkcjonowanie neuronów. Aminokwasy (glównie tyrozyna i tryptofan), żelazo, witaminy z grupy B, cynk, magnez to składniki niezbędne do produkcji neuroprzekaźników. Im większa aktywność i stres tym więcej składników odżywczych i antyoksydantów musimy spożywać. W praktyce, osoby bardzo aktywne zawodowo zazwyczaj nie mają czasu na regularne i zdrowe odżywianie. Należy pamiętać również, że powszechnie dostępna żywność jest wysoko przetworzona i modyfikowana – więc mało wartościowa, a problemy z jelitami, które dotykają większości społeczeństwa dodatkowo przyczyniają się do zaburzeń wchłaniania odpowiedniej ilość mikro i makroelementów. Przewlekłe zmęczenie to nierzadko początek depresji – objawy kliniczne nie są jeszcze nasilone, ale poziomy neuroprzekaźników są znacznie obniżone.
Zbadaj jak pracuje Twój mózg
BRAIN SCREEN
- Bilans neuroprzekaźników i hormonów stresu
- Bilans kwasów tłuszczowych
- Bilans stanu odżywienia i obrony przeciwrodnikowej
BRAIN SCREEN to biochemiczny obraz pracy naszego mózgu. To badanie, które pozwoli ocenić poziomy i aktywność neuroprekaźików, niezbędnych witamin i mikroelementów, kwasów tłuszczowych od których zależy komunikacja w systemie nerwowym, poziom kortyzolu i DHEA – hormonów stresu.
Spersonalizowana terapia żywieniowa oparta jest na dostosowanych do indywidualnych potrzeb pacjenta zaleceniach żywieniowych i mikroodżywianiu:
- pozwala dostarczyć brakujących skladników, które poprawiają funkcjonowanie systemu nerwowego, produkcję neuroprzekaźników i funkcję receptorów, a co za tym idzie, wpływają na poprawę nastroju, pamięć i koncentrację,
- redukuje objawy przewleklego zmęczenia,
- zapobiega rozwojowi depresji.