OTYŁOŚĆ

PROBLEMY ZDROWOTNE

Otyłość - Preveneo

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła otyłość chorobą cywilizacyjną groźniejszą niż AIDS. Liczba ludzi otyłych na naszej planecie przekroczyła 300 milionów, a nadwagę ma 1,7 mld. osób. Według badań aż ponad połowa (53%) dorosłych Polaków jest otyła. Kiedyś uważano, że otyłość jest tylko związana z nadmiernym przyjmowaniem kalorii, trudno się z tym nie zgodzić, ale dziś wiemy, że sprawa jest o wiele bardziej skomplikowana. Na otyłość ma wpływ wiele czynników np.

DIETY ODCHUDZAJĄCE

Kult szczupłości który obecnie panuje, tworzy klimat sprzyjający skupianiu się na wyglądzie i przecenianiu znaczenia ciała . Paradoksem naszych czasów jest nacisk na idealną, szczupłą sylwetkę przy ogromnej dostępności jedzenia. Badania przeprowadzone przez Amerykański Instytut Zdrowia dowiodły, że 90- 95% osób, które schudły po zastosowaniu diety, w ciągu roku odzyskuje od 1/3 do 2/3 straconych kilogramów, w ciągu 5 lat poprzednią wagę w całości.

EMOCJE

Jedzenie to dla wielu sposób radzenia sobie z własnymi emocjami, na uspokojenie się i poprawę samopoczucia. Może być również wyrazem troski o siebie i sposób sprawienia sobie przyjemności, a także środek kompensujący człowiekowi jego niepowodzenia, frustracje i lęki.

STRES

Odczuwany stres i nie umiejętność radzenia sobie z sytuacjami trudnymi uważa się za główną przyczynę nadmiernego jedzenia. Jedząc możemy ucieka od problemów. Odczuwanie fałszywego głodu może stanowić formę wyuczonej reakcji na stres. Mylimy wtedy zagrożenie z głodem i redukujemy napięcie poprzez jedzenie. Wydaje się, że im większy problem, im silniejsze emocje tym większe prawdopodobieństwo „ucieczki w jedzenie”. Jedzenie to prosty, prawie zawsze dostępny i dający natychmiastowy efekt sposób łagodzenia napięcia.

UWARUNKOWANIA BIOLOGICZNE

Regulacja apetytu na poziomie systemu nerwowego, insulinooporność, cukrzyca (często utajona przez wiele lat), zaburzenia pracy tarczycy oraz inne zaburzenia hormonalne to czynniki odpowiedzialne za niepożądany i niekontrolowany wzrost masy ciała. Tempo przemiany materii związane jest tylko częściowo z uwarunkowaniami genetycznymi. W ostatnich latach wiele badań naukowych potwierdza niezwykle istotny wpływ ekosystemu jelitowego jelitowego na rozwój otyłości. Bakterie jelitowe wpływają na sposób trawienia pokarmów oraz ich wchłanianie w jelitach, a co za tym idzie również pośrednio na przemianę materii. Stan zapalny błony śluzowej jelit zaburza wchłanianie wielu witamin i minerałów a jednocześnie sprzyja przenikaniu toksyn do krwi. Zaburzenia pracy jelit (zaparcia, biegunki, zespół jelita drażliwego) i wszystkie tego następstwa mają wpływ na wzrost masy oraz gromadzenie toksyn w tkankach.

Czynników powodujących otyłość jest wiele. Kluczem do skuteczności terapii i trwałej redukcji masy ciała oraz poprawy jego kondycji jest indywidualne podejście do organizmu człowieka i uwzględnienie wszystkich aspektów jego funkcjonowania jednoczasowo – stanu fizycznego, uwarunkowań psychicznych i emocjonalnych, przyzwyczajeń żywieniowych i aktywności fizycznej.

Ze względu za złożoność problemu, bardzo trudno rozwiązać go samemu, dlatego warto skorzystać z pomocy wykfalifikowanych terapeutów, którzy dostosują terapię do stylu życia oraz stanu psycho- fizycznego pacjenta nie ograniczając się tylko i wyłącznie do restrykcji żywieniowych.