SIBO
PROBLEMY ZDROWOTNE
SIBO czyli Small Intestinal Bacterial Overgrowth to zespół przerostu flory bakteryjnej w obrębie jelita cienkiego. Związany jest z pojawieniem się nieprawidłowych szczepów lub nadmiernej ilości bakterii w jelicie cienkim. Bakterie te żerując na niestrawionych resztkach pokarmowych wytwarzają gazy: wodór i metan powodują szereg nieprzyjemnych objawów.
Efektem dysbiozy jest szereg objawów pojawiających się z różnym nasileniem i często zmiennych w czasie:
- bóle brzucha
- nudności
- wymioty
- wzdęcia
- gazy
- chroniczne zaparcia i biegunki
- odbijania
- stan zapalny śluzówki
- ciężkość po posiłkowa,
- refluks, zgaga
Mogą pojawiać się niedobory żywieniowe (anemia), objawy alergii i nietolerancji pokarmowych oraz objawy ogólnoustrojowe takie jak:
- zaburzenia nastroju
- przewlekłe zmęczenie
- problemy skórne
Istotny problem stanowi zaburzenie wytwarzania kwasu solnego i nieprawidłowe pH w przewodzie pokarmowym, wzrost przepuszczalności bariery jelitowej ( zespół jelita przesiąkliwego) oraz dysfunkcja tzw. wędrującego kompleksu mioelekrtycznego, odpowiadającego za usuwaniu treści z jelita cienkiego.
Przyczyny to głównie stosowanie antybiotyków, leków IPP obniżających kwasowość w przewodzie pokarmowym, stres i nieprawidłowa dieta.
DIAGNOSTYKA
Diagnostyka tego zespołu jest trudna, ze względu na niespecyficzność o objawów oraz brak narzędzi diagnostycznych. Jedynym dostępnym w Polsce narzędziem diagnostycznym jest Wodorowy Test Oddechowy, badający stężenie wodoru wydzielanego przez rozrastające się bakterie. Niestety część bakterii w procesie metabolizmu produkuje metan i stwarza duże problemy diagnostyczne. Jedynym wiarygodnym badaniem jest pobranie treści bezpośrednio z jelita cienkiego, co ze względu na inwazyjność i trudność badania nie nadaje się do rutynowej diagnostyki.
LECZENIE
Leczenie jest trudne i wymagające czasu. Opiera się ono na stosowaniu środków przeciw bakteryjnych – antybiotyków działających w świetle jelita, bądź naturalnych esencji roślinnych o działaniu bakteriobójczym, probiotyków, oraz odpowiedniej diety. Kluczowa rola probiotyków w leczeniu polega na ograniczaniu patologicznego rozrostu bakterii, stymulacji śluzówkowego układu immunologicznego oraz przywracaniu prawidłowych szczepów w jelicie. Probiotyk musi być dobrany indywidualnie z uwzględnieniem objawów oraz stanu wyjściowego mikroflory. Terapia probiotyczna powinna być prowadzona długotrwale a preparaty probiotyczne dopasowywane do aktualnego stanu pacjenta.
Szczególną jednostkę stanowi zespół SIFO Small Intestinal Fungal Overgrowth – polegający na rozroście w jelicie cienkim grzybów drożdżopodobnych.