ZABURZENIA MIKROBIOTY JELITOWEJ U SPORTOWCÓW

Zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego (dolegliwości bólowe, biegunki, nudności, wymioty, objawy zespołu jelita drażliwego) pojawiają się z dużą częstotliwością u sportowców w różnych dyscyplinach. Najczęściej klasyczne zalecenia dietetyczne nieznacznie wpływają na poprawę komfortu funkcjonowania osób aktywnych, szczególnie sportowców wysokiego wyczynu.
Problem dotyczy głównie osób aktywnych w dyscyplinach wymagających wysiłku długotrwałego, u których spadek ukrwienia śluzówki jelitowej jelit podczas wysiłku jest drastyczny. Jak dowodzą badania im dłużej trwa wysiłek fizyczny i im bardzie regularnie jest powtarzany, tym większe prawdopodobieństwo występowania mikro uszkodzeń i krwawień w przewodzie pokarmowym.

Spadek ukrwienia jelit skutkuje wieloma konsekwencjami na poziomie układu pokarmowego.

  1. Wraz ze zmniejszeniem ukrwienia jelit zmniejsza się wchłanianie węglowodanów dostarczanych podczas aktywności fizycznej.
  2. Zaburzony zostaje prawidłowy przebieg procesów energetycznych w komórkach.
  3. Zmiany niedokrwienne w śluzówce jelita skutkują również zaburzeniami wchłaniania substancji odżywczych co na przestrzeni czasu prowadzić może do niedoborów na poziomie komórkowym, antyoksydantów, witamin i minerałów.
  4. Powtarzalne niedokrwienie błony śluzowej jelita prowadzi do rozwoju stanu zapalnego, nieszczelności jelita oraz rozwoju nietolerancji pokarmowych.

Powrót prawidłowego ukrwienia reperfuzja – jelit po zakończonym wysiłku wiąże się z pojawieniem się w krążeniu ogromnej ilości wolnych rodnych rodników oraz produktów beztlenowej przemiany materii generujących stres oksydacyjny.

Jelito do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje, jak każda tkanka odpowiedniego dopływu krwi i składników odżywczych, jak również eliminacji szkodliwych produktów przemiany materii. Zjawisko niedokrwienia jelit, które ma miejsce podczas długotrwałego intensywnego wysiłku fizycznego, jest porównywalne do zmian zachodzących w trzewiach u pacjentów we wstrząsie w wyniku stresu, oparzenia czy urazu.

Dolegliwości najczęściej występujące u sportowców, związane z zaburzeniami w obszarze mikrobiomu i uszkodzeniem bariery jelita cienkiego to przede wszystkim:

  1. Problemy żołądkowo-jelitowe: bóle brzucha, zespół jelita drażliwego, refluks, biegunki, wzdęcia zaparcia
  2. Zespół przewlekłego zmęczenia
  3. Nawracające infekcję i niedobory odporności
  4. Alergie in nietolerancje pokarmowe
  5. Zespół chronicznego zmęczenia

Aktualne doniesienia naukowe podkreślają korzystny wpływ bakterii probiotycznych na zdolność do podejmowania aktywności oraz osiągane rezulaty sportowe.
Sugeruje się, że przy intensywnym wysiłku fizycznym konieczna jest stała regeneracja mikroflory aby przywracać jej niezbędne funkcje zarówno w jelicie jak i pośrednio w całym organizmie.